Embed

Giriş Sayfalarınızı Optimize Edin

Sitenizin kaç tane giriş sayfası var? Bu ne biçim soru tabii ki bir tane var diyorsanız okumaya devam edin. Web sitelerinin pekçok giriş sayfası olabilir ve çoğunlukla da vardır. Bunu görmek için analytics'te "Top landing pages" raporuna bir göz atalım:

Gördüğünüz gibi anasayfamız kadar çok trafiğe sahip pekçok sayfamız var. Bu sayfalar google'dan veya dış linklerden trafik alıyor olabilir ama sonuçta yüksek trafikli sayfalardır ve onları optimize ederek sitemizin büyük bölümünü optimize etmiş oluruz, çünkü bu sayfalar sitemizin trafiğinin önemli kısmını oluşturur.

Örneğin bu hayali örnekte sitemize ansayfadan 3985 kez giriş yapılmış. İkinci sırada ise benzer trafiğe sahip 404.php sayfası var. Bu sayfa ise sayfa bulunamadığında çıkan bir hata sayfası ve bounce rate oranı anasayfadan çok daha yüksek. İşte sorunumuzu bulduk. Pekçok kişi hata sayfasına düşüyor ve siteden çıkıyor. Yapmamız gereken bu hatanın neden oluştuğunu bulmak, sorunu çözmek ve gelen trafiği kazanmak olmalıdır.

Pekçok farklı senaryo ile karşılaşabilirsiniz. Önemli olan karşılaştığınız senaryoda kendinizi kullanıcı yerine koymak ve kullanıcı ile empati kurabilmektir. Ancak o zaman ne yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Kullanıcıyı hiçbirşeyi yapması için zorlamayın, siz istediğiniz için birşey yapmayacaktır. Bunun yerine ona istediğini vermeye çalışın. Şunu unutmayın ki Internetin doğası gereği her sitenin bir alternatifi vardır. Eğer siz işinizi doğru yapmıyorsanız bir başkası mutlaka yapacaktır. Bu yüzden oyunu kuralına göre oynayın.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !